Gönül Dünyamızı Aydınlatan Örnek Şahsiyetler Programı Çerçevesinde Yunus Emre Camii Gençleri Mehmet Akif Ersoy'u Tanıttı.
facebook-paylas

Gönül Dünyamızı Aydınlatan Örnek Şahsiyetler Programı Çerçevesinde Yunus Emre Camii Gençleri Mehmet Akif Ersoy'u Tanıttı.

MEHMET AKİF ERSOY PROGRAMI
Berlin Din Hizmetleri Ataşelik bölgesinde faaliyet gösteren Ditib Camii Gençlerinin hazırlayıp sunduğu “Gönül Dünyamızı Aydınlatan Örnek Şahsiyetler Programı” her ay yoğun bir ilgi görmektedir.
Ditib Berlin Yunus Emre gençleri tarafından, Ditib Berlin Merkez Camii Konferans salonunda, İstiklal Marşının yazarı da olan Gönül Dünyamızı Aydınlatan Örnek Şahsiyet “MEHMET AKİF ERSOY’un Hayatı” konulu bir program hazırlandı.
Bütün olumsuzluklara rağmen yakın tarihimize imanı, inancı, azmi, samimiyeti ve kararlılığı ile damga vuran bir şahsiyet olan Mehmet AKİF ERSOY, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik Bey , Berlin Din Hizmetleri Ataşemiz Ahmet Fuat Çandır, Ditib Berlin Eyalet Birliği Başkanı Fatih Eroğlu, Berlin’de faaliyet gösteren derneklerin yöneticileri ve din görevlileri ile çok sayıda gencin katılımı ile anıldı.
Program, Hafızlık yapan Osman Taha ÖZKAN’ın Kur’an tilaveti ile başladı. İstiklal Marşının okunmasının ardından selamlama konuşmalarına geçildi. Ditib Berlin Yunus Emre Camii Din Görevlisi Ömer Kaba, Ditib Berlin Eyalet Birliği Başkanı Fatih Eroğlu, Berlin Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Fuat Çandır ve Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik kısa birer selamlama konuşması yaptılar.
Mehmet AKİF ERSOY’un kısa hayat hikâyesinin okunmasıyla başlayan program, Akifin şiirlerinin okunması ve Çanakkale şehitlerine isimli skeçle devam etti. Mehmet Akif’in görevli olarak gittiği Necid çöllerinde, bulunduğu o zor şartlar altında Çanakkale’den gelecek zafer müjdesini beklemesi ve o müjdeyi beklerken yaşadığı manevi atmosferi işleyen skeç, nihayet savaşın kazanıldığı müjdesi gelince AKİF’in Yüce Yaratıcıya şükrederek “Çanakkale şehitlerine” isimli şiirini yazmadan canını almaması için dua etmesi  ve şiiri yazmaya başlaması ile biter.
“Çanakkale Şehitlerine” şiirinin okunmasından sonra, yine Anadolu’nun Sevr antlaşması ile parçalanmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan düşüncelerini gazete ve dergilerde yayınlamakla birlikte, Anadolu’ya geçip bil fiil Milli Mücadeleye katılması, Anadolu’nun değişik yerlerinde verdiği tesirli vaaz ve hutbelerle Türk milletini Milli Mücadeleye teşvik etmesi ile özellikle Kastamonu Nasrullah Camiinde verdiği vaazı bir skeçle gösterildi. Yine İstiklal Marşı’nın yazılması skeçle gösterilirken, öğrenciler tarafından İstiklal Marşının on kıtasının ezbere olarak okunması ile program sona erdi.
 

 

FOTOĞRAFLAR