DİTİB Berlin Türk Şehitlik Camiinde Yad-ı Cemil Programı Yapıldı.
facebook-paylas

DİTİB Berlin Türk Şehitlik Camiinde Yad-ı Cemil Programı Yapıldı.

Ditib Berlin Türk Şehitlik Camiinde 1. Yad-ı Cemil Programı icra edildi. Yâd-ı cemil, Kur’ân-ı Kerim’de Hz. İbrahim’in (as) bir duâsında “yad-ı cemil” geçmektedir; “Ya Rab! Bana hikmet ver ve beni iyiler zümresine kat. Sonra gelecekler içinde beni iyilikle-güzellikle anılanlardan eyle! Ve beni naîm cennetin varislerinden eyle....” (Şuara Sûresi: 83-86) 
Yad-ı cemil ile anılmak, yaşarken ve öldükten sonra iyilikle, güzellikle ve doğrulukla yâd edilebilmektir. Bundan daha büyük bahtiyarlık olamaz. Peygamberler, sahabeler, şehidler, sıddıklar, evliyalar, salihler işte bu bahtiyarlığa eren kullardır. 
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda İstiklal marşı yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Cami öğrencilerimiz tarafından sahabe hayatı tiyatrosu, sinevizyon gösterisi, Yakup Ayar hocamız tarafından şehitlik camiinin tarihçesinin slayt sunumu ile anlatıldı. Kura ile programa katılan 1. nesil büyüklerimizden 6 kişiye çeyrek altın hediye edildi. Ancak fedakarlık abidesi büyüklerimizin her biri kendilerine kura ile verilen çeyrek altınları yine camimize bağışladılar. Camimizin ilk kurulduğu günlerden beri camimize hizmetlerini devam ettiren büyüklerimizden çekilen kura ile  Sadettin Amcaya ise, Kudüs gezisi  çeki hediye edildi. Berlin Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Fuat Çandır  programda yaptığı konuşmada, teşekkürün öneminden bahsetti, önceki nesil bu hizmetleri teşekkür için yapmadı ama biz onlara teşekkür etmeliyiz, dedi. Cefasız vefa, vefasızda sefanın olamayacağını ifade etti. Daha sonra Cami din görevlilerimiz tarafından Camimizin kuruluşundan bugüne gelinceye kadar emeği geçipte ahirete irtihal eden kardeşlerimize rahmet, hayatta olanlara şifa ve afiyet dilemek üzere Kuran-ı Kerim tilaveti, ardında da dua edildi. Bütün camilerimizin yapımında emeği geçipte vefat etmiş olan bütün büyüklerimize Rabbim rahmet eylesin. Geride kalanlara sağlık, sıhhat ve bereketli ömür bir nasip eylesin. En başta Cami din görevlilerimiz olmak üzere, dernek yönetimimize ve programa maddi manevi emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz, Rabbim razı olsun...
 

 

FOTOĞRAFLAR