DİTİB Berlin Gençliği Cami Hizmetleri Pratik Eğitim Kampı Köln Dahlem Eğitim Merkezimizde Yapıldı.
facebook-paylas

DİTİB Berlin Gençliği Cami Hizmetleri Pratik Eğitim Kampı Köln Dahlem Eğitim Merkezimizde Yapıldı.

Berlin Din Hizmetleri Ataşeliği ve DİTİB Berlin Eyalet Birliği olarak, üçüncüsünü düzenlediğimiz eğitim kampımız, gençlerimizin geleceğe daha doğru, daha emin ve toplumumuza hayırlı bir nesil olmaları için, dinimizi kaynağından dosdoğru öğrenip uygulayabilmeleri için düzenliyoruz. İlk olarak 2017 yılında Strazburg Eğitim kampımızı 60 öğrencimiz ile yapmıştık. Kampa gelen öğrencilerimiz hem eğlenmiş hem eğitim almışlardı. 2018 yılında ise Strazburg Namaz Eğitim Kampımıza 140 öğrencimiz katılmış, hem namaz hakkında eğitim almışlar, hemde uygulamalı olarak namaz konusunda her tecrübeyi yaşamışlardı. Ayrıca Strazburg Kültür Gezisine katılmışlar, Maymun Dağını ziyaret etmişler unutamadıkları güzel günler yaşamışlardı. 

Gençlerimizden gelen talep ile yeni açılan DİTİB Köln Dahlem Eğitim Merkezimize 45 öğrencimiz katıldı. Kamplarımızın en güzel yanı, gençlerimizin yeni arkadaşlıklar edinmesi, unutamayacağı güzel günler yaşaması, tecrübe ederek devam ettireceği bilgiler öğrenmesidir.
Eğitim ile öğretim birbirinden farklı iki kavramdır. Camilerimizde sene boyunca hem eğitim hem öğretim faaliyeti için mücalede vermekteyiz. Öğretim sadece bilginin öğrenme sürecidir. Eğitim ise öğrenilen bilgilerin tecrübe edilerek hayata aktarılması tecrübe edilmesi, davranış haline getirilmesidir. 
Modern toplumda insanların bilgiye ulaşma hızı arttıkça, insanlar bilgiyi içselleştirmekten daha da uzaklaşmaktadır. Örneğin eskiden insanlar telefon numarası çevirirken birbirlerinin telefon numaralarını ezberleme ihtiyacı hissederlerdi. Günümüz toplumunda neredeyse kendi telefonumuz dışında ikinci bir telefon numarasını öğrenme ihtiyacı bile duymamaktayız. Zihinlerimiz bilgiden uzak öğrenmek istediğimiz bir konu olduğunda düşünmeden, bilgiyi öğrenme ihtiyacı hissetmeden direk internet üzerinden bilgiyi görmekle yetiniyoruz. Yine teknoloji hayatımıza girdikçe toplumsal yaşam alanları azalmış, İnsanlar Sosyal medyada sanal hayatlar yaşar hale gelmiştir. Sanal sosyal medya insanları sosyalleştirmek şöyle dursun, var olan sosyal hayatlarımızı da yok etmeye devam etmektedir. Kampımızın gençlere kazandırdığı en güzel özelliklerden bir tanesi de, arkadaşlarıyla tanışarak, konuşarak, birlikte oyunlar oynayarak, birlikte eğlenerek gerçek sosyal yaşama özlem duymasıdır.
2019 Dahlem Eğitim kampımızda bu yıl gençlerimiz için pratik uygulamalı eğitimi daha ön plana çıkarttık. Camilerimizin gençlerimizle hayat bulması, canlanması için cami hizmetlerinde gençlerimize daha fazla imkan sağlamayı düşünmekteyiz. Bu vesile ile camilerimizde Ezan okuma, müezzinlik, hutbe okuma, Kuran-ı Kerim tilaveti, dua, yemek duası gibi pratik eğitimler ana konularılarımız oldu. Gençlerimiz Kampımızdan geri döndüğünde camilerimizde müezzinlik yapma, ezan okuma, hutbe okuma, dua yapmak gibi güzel özellikleriyle yarışır hale geldiler, böylece Anne babalarını, cemaatimizi ve din görevlilerimizi fazlasıyla mutlu ederek her daim onların dualarını da almış oldular.

Gençlerimizin yaşlarını da dikkate alarak, diğer ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak din görevlilerimiz nezaretinde çeşitli yöresel oyunlarımızı oynayarak, çeşitli yarışmalar eğlenceler yaparak  kampımızdan mutlu, güzel şeyler öğrenmiş ve öğrendiklerini de hayatlarına davranış biçimi olarak benimsemiş olarak dönmeleri en büyük kazancımız olmuştur. 

Köln Dahlem Eğitim Kampında gençlerimiz Cami Hizmetlerine yönelik pratik eğitim aldılar. Kampın sonunda gençlerimiz DİTİB Köln Merkez Camiini de ziyaret ettiler. Ziyarette Dış ilişkiler sorumlusu Rafet Öztürk Cami hakkında gençlerimize bilgi verdi. DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Gençlik Koordinatörü Abdurrahman Atasoy Cami konferans salonunda gençlerimize "ideal genç nasıl olur"  konulu bir konuşma yaptı. Daha sonra Din Hizmetleri Müşavirimiz DİTİB Yönetim Kurulu Başkanımız Kazım Türkmen bey gençlerimizle sohbet etti. Müşavirliğimizin gençlerimize öğle yemeği ikramının ardından gençlerimiz Berlin'e hareket ettiler. 
Dahlem eğitim kampımızın da sonraki gençlere örnek olup onlarında bu tür kamplara katılma isteğini artırmasına vesile olmasını temenni ediyoruz.

 

FOTOĞRAFLAR