DİTİB Berlin Eyalet Birliği ve Din Hizmetleri Ataşeliği İşbirliği İle Akademisyenler İçin Bilimsel Konferanslar Başladı.
facebook-paylas

DİTİB Berlin Eyalet Birliği ve Din Hizmetleri Ataşeliği İşbirliği İle Akademisyenler İçin Bilimsel Konferanslar Başladı.

Berlin Din Hizmetleri Ateşeliği ve DİTİB Berlin Eyalet Birliği olarak, DİTİB Berlin Merkez Camii Konferans salonunda bilimsel konferanslar dizisi başladı. Bu programlarda Akademisyen hocalarımızın doktora tezlerini, yüksek lisans tezlerini alanında uzman oldukları konuları konferans olarak toplumumuza sunacağız. İlk konferansımız 15 Mart Cuma günü 18:30’da Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Çolak hocamızın “Kimlik Oluşumunda Tarih Bilinci” konulu konferansı  ile başladı. Çolak konferansında tarih biliminin üç bölümde anlaşıldığını, 7 yaşına kadar tarihin çocuklara kahramanlık ile sunulduğunu, bunun hikayeci tarih olarak adlandırıldığını,18 yaşına kadar gençleri şuurlandırmak, kimlik oluşturmak amacıyla tarih anlatıldığını, bununda faydacı tarih olarak adlandırıldığını, 18 yaş üstünde ise genelde üniversitelerde tarih bölümlerinde yada akademik çevrelerde tarihte gerçekten ne olduğunun araştırıldığını, bununda bilimsel tarih olarak adlandırıldığını ifade etti. Konferans sonunda programın formatı gereği soru cevap bölümü yapıldı. Gençlerin biz kimiz Almanya'da doğduk, yaşıyoruz,Türkiye kökenliyiz kimlik oluşumumuz konusunda ne düşünüyorsunuz sorusu en dikkat çekici soru idi. Soru cevap bölümünden sonra ise konferansa katılanların kendi aralarında tanışmaları sohbet etmeleri için çay kahve ikramı ile serbest program yapıldı. Program sonunda cami dernek başkanı Ayhan Yaman tarafından Prof.Dr. Mustafa Çolak'a hediye takdim edildi.

FOTOĞRAFLAR