Berlin Din Hizmetleri Ataşeliği Bölgesi'nde Cami Din Eğitimi Berlin Türk Şehitlik Camiinde Yapılan Açılış Programı  İle Başladı
facebook-paylas

Berlin Din Hizmetleri Ataşeliği Bölgesi'nde Cami Din Eğitimi Berlin Türk Şehitlik Camiinde Yapılan Açılış Programı İle Başladı

Ditib Berlin Türk Şehitlik camiinde 2019/ 2020 eğitim öğretim sezonu bu hafta başladı. 
Cami Din Görevlisi ve Eğitim Sorumlu Hasan Çağlayan kurs işleyişi ile ilgili velilere bilgiler verdi.  Camimizde sınıf sistemi uygulanacağını, dinimi öğreniyorum kitaplarının hediye edileceğini, kursa kaydolan her öğrencinin Diyanet Çocuk Dergisine de ayrıca ücret ödemeden abone olduğunu ve DİTİB Genel Merkezin çıkarmış olduğu Çocuk takviminin de hediye olarak verileceğini anlattı. Eğitim saatlerinin günlük 4 saat olduğunu yüzünden Kuranı Kerim, Ezber, Temel Dini Bilgiler ve Etkinlik derslerinin olacağını, velilere büyük görev düştüğünü sınıf sistemine geçtiğimizi gelmeyen öğrencinin velisinin mutlaka aranacağını, veli Whatsab grupları kurulacağını ifade etti. 2019/ 2020 eğitim öğretim yılının öğrencilerimize, eğitimcilerimize, ailelerimize ve veliler birliğimize hayırlı, bereketli olması temennisinde bulunarak dua etti.

Berlin din hizmetleri ateşesi Ahmet Fuat Çandır da konuşmasında, eğitimin sadece camide çocuklarımıza verilen bilgilerden ibaret olmadığını, Camiye aidiyetin de kazandırılması gerektiğini ifade etti. Aile olarak camiye sahip çıktığımızda, eğitim saatleri dışında anne babalarıyla birlikte çocukların da camii de diğer etkinliklerde hazır olmasıyla, Cami hizmetlerine birlikte yardım edilmesi ile Cami aidiyetinin sağlanabileceğini ifade etti. Eğer çocuklarımızı camii kapısından bırakıp daha sonra yine cami kapısından alıp namazlarda camide olmadığımız da caminin diğer hizmetlerin de çalışmalarında faaliyetlerinde yer almadığımızda çocukların 15-16 yaşından sonra camiye gelmediğini ancak cumadan Cuma’ya camilere gelebildiğini bunun da gençlerimizde maneviyat eksikliğine sebep olduğunu ifade ederek ancak camiye aidiyet kazandırılmasıyla gençlerimize sahip çıkabilecegimizi ifade etti.
Daha sonra 4/6 yaş grubundaki öğrencilerimizin eğitim faaliyetleri için Kindermoschee sınıfı, din hizmetleri ataşemizin yaptıgı dua ile  açıldı.
Ayrıca Camimiz de Türkçe dersi verecek egitim ataşeligine baglı görev yapan öğretmenlerimiz Sevinç hanım, Sedat bey öğrenci ve velilerimize kendilerini tanıtıp, ana dilin önemini anlattılar.
Yeni eğitim öğretim yılında camilerimizdeki bütün öğrencilerimize başarılar diliyoruz.